۷ مهارتی که کودک با آشپزی می آموزد

۷ مهارتی که کودک با آشپزی می آموزد

آموزش مهارتهای زندگی به کودک نه تنها به او در مراقبت از خود کمک می کند، بلکه به او احساس قدرت می دهد و باعث رشد عزت نفس کودک خواهد شد. یادگیری مهارتهای آشپزی یکی از این مهارتهاست. در اینجا به هفت توانایی که کودک در حین آشپزی کسب می کند می پردازیم:

۱. کشف احساسات: از کودکان به ویژه خردسالان دعوت کنید تا آشپزی در آشپزخانه را تجربه کنند. مثلا اگر در حال پختن نان هستید، بچه ها می توانند به صدای همزن گوش دهند، خمیر را لمس کنند و ببیند که چگونه خمیر در فر پف می کند، بوی نان تازه را در فر حس کنند و در آخر نان گرم را بخورند. دیدن اینکه شما از فرایند پخت و پز غذاهای سالم لذت می برید می تواند به آنها کمک کند آشپزی را سرگرم کننده ببینند و فقط جزیی از کار خانه ندانند. کودک میبیند که شما به جای غذاهای آماده و فرآوری شده، برای پخت غذای سالم وقت می گذارید موجب تقویت این رفتار در کودک خواهد شد و وقتی بزرگ شوند همین شیوه را پیش می گیرند.

۲. گسترش دامنه ی چشایی: اگر غذای خوشمزه ای دارید، کودک را به آشپزخانه بیاورید و به او در تهیه غذاها و طعم های جدید فرصت دهید. سعی کنید دستور العمل های سالم از کشورها و فرهنگ های مختلف را در وعده های غذایی خود بگنجانید. این امر نه تنها باعث گسترش دامنه ی چشایی کودکتان می شود بلکه جهان بینی او را نیز توسعه می دهد.

۳. کار در آشپزخانه فرصت هایی را برای کودکان و نوجوانان فراهم می کند تا به احساس موفقیت دست یابند. حتی اگر نتیجه نهایی دقیقاً آن چیزی نبود که انتظارش را داشتید از او برای تلاشش تمجید کنید.

۴. انتخاب سالم: تهیه یک منوی غذایی و نوشتن لیست خرید، فرصتی برای انتخاب هوشمندانه غذاها است. در مورد گروه های مختلف غذایی با فرزند خود صحبت کنید و او را به تست کردن غذاهای جدید ترغیب کنید. کودکانی که در پخت سبزیجات سهیم هستند، ممکن است مایل باشند که هنگام نشستن پشت میز غذا سبزیجات را هم امتحان کنند.

۵. مسئولیت پذیری: از کمک در انجام مراحل یک دستور آشپزی گرفته تا تمیز کردن لکه ها و سرجای خود گذاشتن وسایل و مواد غذایی، فرصت های زیادی را برای یادگیری مسئولیت پذیری در کودکان و نوجوانان فراهم می کند.

۶. گفتگوی خوب: دستور پخت های مورد علاقه خانواده را به کودکتان یاد دهید. در حین پخت و پز در مورد موضوعات مختلف مثل انتخاب مواد غذایی، دوستان و مدرسه و... صحبت کنید تا کودک شما مکالمه ی متفکرانه را در حین انجام کار، یاد بگیرد. این کار موجب تقویت رابطه شما و فرزندتان نیز خواهد شد.

۷. مهارت های پایه ریاضی، علوم و درک مطلب: در این حین که بچه ها یاد می گیرند چگونه تخم مرغ را بشکنند و سس را هم بزنند، مهارت های علوم، زبان و ریاضی را نیز کسب می کنند. مهارتهای اصلی ریاضی «چند تخم مرغ نیاز داریم؟» و مهارت ترتیب بندی «اولین چیزی که باید اضافه کنیم گوجه است و... در آخر ...» و کسر «آیا این یک چهارم فنجان است؟» را یاد می گیرد. در همین حین کودک شما اعتماد به نفسش افزایش می یابد. خواندن دستور غذاها به بهبود درک مطلب کمک می کند. یا مثلا می توانید اصول علوم پایه را با چیزی ساده مثل ریختن نمک داخل آب نشان دهید.

کارهای آشپزخانه را بر اساس سن کودکتان به آن ها بسپارید.

وقتی از فرزندان خود در آشپزخانه کمک می گیرید، سن آنها را در نظر بگیرید؛

پیش دبستانی ها

چند کار در آشپزخانه به خصوص برای بچه های 3 تا 5 ساله مناسب است. مهمترین چیز این است که به آنها کارهایی را بسپارید که از سطح مهارت خود لذت ببرند. یک کار مفصل به آنها ندهید، احتمالا کودکتان 5 تا 10 دقیقه برای یک فعالیت سپری کند. با فعالیتی کوچک و سرگرم کننده شروع کنید.

در اینجا چند کار دیگر وجود دارد که بچه های این گروه سنی می توانند در آنها به شما کمک کنند:

  • هم زدن خمیر کیک

  • چیدن گوجه روی سالاد

  • اضافه کردن مواد تشکیل دهنده

  • گذاشتن مواد روی خمیر پیتزا

  •  ورق زدن کتاب آشپزی برای شما

کودکان دبستانی

کارهایی که این گروه سنی می توانند انجام بدهند:

  • له کردن سیب زمینی

  • پوست کندن سیب زمینی (همراه با پوست کن بی خطر)

  • الک کردن آرد

  • مواد را در قالب کیک یا سینی فر ریختن

کودکان با سنین بالاتر

کودکان این گروه سنی احتمالاً برای یک چالش آماده هستند. بگذارید آنها در تهیه لیست خرید، انتخاب و تهیه مواد غذایی و پخت یک غذای سالم سهیم باشند.

اگر کودک شما با استفاده از وسایل آشپزی نا آشنا باشد و  نیاز به نظارت داشته باشند، دستیارشان شوید. کارهایی را که نیاز به اجاق گاز و چاقو دارد، از نزدیک کنترل کرده  یا خود بر عهده بگیرید.

منبع:

nortonchildrens.com

اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می‌دهید.

گذاشتن نظر

از آخرین رویدادها مطلع شوید.