۱۰ فعالیت محیط زیستی برای کودکان

۱۰ فعالیت محیط زیستی برای کودکان

در این مقاله ، قصد داریم برخی از فعالیتهای عملی را که می تواند به کودکان خردسال کمک کند تا آگاهی بیشتری نسبت به محیط زیست کسب کنند، معرفی کنیم.

۱. بازیافت

به کودکتان چند جعبه با برچسب مرتبط بدهید تا مواد بازیافتی را درون آنها بیاندازد . این مواد شامل ضایعات مواد غذایی و مواد خشک و... است. درباره اینکه چرا بازیافت مهم است، چه چیزی قابل بازیافت است و پس از جمع آوری آنها چه اتفاقی می افتد، با هم صحبت کنید. می توانید نمونه هایی از محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی را برای او نام ببرید تا ارزش بازیافت را متوجه شود.

۲. باغبانی

مشغول کردن کودکان به باغبانی روشی عالی برای کشف انواع مفاهیم زیست محیطی است. آن ها در مورد رشد برخی از گیاهان مانند گیاهانی که با بذر یا قلمه زدن جوانه می زنند، تجربه و اطلاعات کسب می کنند.

۳. منابع خانگی

ایده های زیادی برای مصرف دوباره منابع در خانه وجود دارد که می توان به کودکان آموخت. مثلا استفاده مجدد از کاغذ. این امر به کاهش بسته بندی کمک می کند و نشان می دهد که همه چیز را نباید از فروشگاه ها تهیه کرد.

۴. استفاده مجدد از مواد

سطل های بازیافت را برای موادی که قابل استفاده مجدد هستند و به چیز دیگری قابل تبدیل هستند، در نظر بگیرید. جعبه های مقوایی کوچک، لوله ها، بطری های پلاستیکی و غیره می توانند مجدداً مورد استفاده قرار گیرند و برای ساخت سازهای موسیقی، صنایع دستی و کاردستی مورد استفاده مجدد قرار گیرند.

۵. مزرعه پرورش کرم

مکانی برای پرورش کرم بسازید و به کودکان اجازه دهید از بقایای کرم، برای باغ کود طبیعی تامین کنند. پرورش کرم،  رفتار با حیوانات و مراقبت از آنان را به کودکان می آموزد.

۶. آزمایشات علمی

اکتشافات علمی مختلفی وجود دارد که می توانید با کودکان پیش دبستانی به منظور ارتقاء آگاهی آنها از مفاهیم مختلف زیست محیطی انجام دهید. برای مثال می توانید انرژی خورشیدی را با ساختن یک اجاق خورشیدی (با استفاده از یک جعبه مقوایی ، کاغذ سیاه و فویل قلع) بررسی کنید. یا می توانید با آزمایش تصفیه آب کثیف از مواد مختلف (مانند شن و ماسه سنگ) ، چگونگی دستیابی به آب تمیز را آموزش دهید.

۷. خانه ی حشرات

در گوشه ای آرام و سایه دار حیاط خود برای حشرات خانه درست کنید و سپس فرزندان را برای کمک به نظارت بر ساکنان آن مشغول کنید. شما می توانید از وسایلی مانند پالت های چوبی ، لوله ها ، تخته سنگ ها و انواع دیگر مواد بازیافتی و همچنین منابع طبیعی مانند نی های بامبو ، میوه های کاج ، شاخه ها و پوست درختان ، هتلی برای حشرات بسازید. ساختن شکاف هایی با اشکال و اندازه های مختلف ، پناهگاهی با طیف وسیعی از بی مهرگان مانند عنکبوت ها و زنبورها  و... فراهم می کند.

۸. حمایت از درختان و حیوانات

یک درخت به نام خود بکارید یا یک حیوان در معرض خطر را حمایت کنید. حتی می توانید یک حیوان را به برای مراقبت نزد خود نگه دارید.

۹. بازید کردن از یک منبع طبیعی

اگر خوش شانس هستید که مراکز ذخیره سازی طبیعی یا مراکزآموزشی محیط زیست را در نزدیکی خود داشته دارید،  ممکن است بتوانید در برخی فعالیتهای هیجان انگیز مانند کاشت گیاهان و درختان ، جستجو و نگهداری از حشرات و... شرکت کنید.

۱۰. خواندن کتاب

خواندن کتاب های مربوط به محیط زیست، حیوانات، منابع طبیعی و منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر برای کودکان می تواند راهی موثر برای شناختن بهتر طبیعت و دنیای اطراف آن ها باشد.

منبع:

www.firstdiscoverers.co.uk

اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می‌دهید.

گذاشتن نظر

از آخرین رویدادها مطلع شوید.