۱۰ اصل برای تعریف و تمجید کردن از کودکان

۱۰ اصل برای تعریف و تمجید کردن از کودکان

وقتی کسی از ظاهر، آشپزی یا کارهایتان تعریف می کند چه حسی دارید؟ قطعا حس خوبی است. حال اگر کسی که برایتان خیلی مهم است از شما تعریف کند چه احساسی خواهید داشت؟ در این مقاله می خواهیم قدرت تعریف کردن از بچه ها را با شما در میان بگذاریم. کودکی که احساس کند نزد مادرش ارزشمند و مفید است، می تواند جهان را تغییر دهد. کودکی که احساس کند مادرش فکر می کند فوق العاده است، می تواند چالش های زندگی را به راحتی سپری کند.

تحقیقات نشان می دهد محرک ترین تعریف و تمجید برای کودکان، آن هایی است که از سخت کوشی، تلاش برای رسیدن به هدف و صفاتی مانند پشتکار، زیبایی ومهربانی و... تعریف کرده باشد.

۱۰ تعریفی که نیاز است کودک از شما بشنود:

۱. از شخصیت آن ها تعریف کنید. ما در جهانی زندگی می کنیم که صداقت به خوبی آموزش داده نمی شود و جایگاه ارزشی خود را هم از دست داده است. وقتی فرزندان ما از خودشان صداقت، مهربانی، اعتماد به نفس و قابل اطمینان بودن را نشان می دهند ، زمان بسیار خوبی برای تمجید از آن هاست.

۲. از حرف شنوی و احترام گذاشتن آن ها تعریف کنید. به جای سرزنش او به خاطر نا فرمانی و رفتار نامناسب او، وقتی که از خواسته های شما پیروی می کند به او آفرین بگویید و از رفتارش خشنود شوید.

۳. از آنها برای اینکه عضوی از خانواده تان هستند، تمجید کنید. « از اینکه مادرت هستم، خدا را شکر می کنم»  بچه ها باید بدانند که به خاطر اینکه عضوی از خانواده هستند، ارزشمند هستند.

۴. به خاطر کمک کردن به خانواده از آنها تعریف کنید. کارهایی مانند پاک کردن میز ، جارو کردن، بیرون بردن زباله ها باعث می شود که کودکان با انجام آن ها احساس مفید بودن بکنند. مخصوصا اگر شما از آنها تعریف کنید.

۵. از کیفیت کار آنها تعریف کنید. «این حیاط چه قدر تمیز شده است آقا!» ، «چه قدر این کار را تمیز انجام دادی» ، «انجام یک کار با کیفیت همیشه برای من ارزشمند است». این جملات بسیار تاثیرگذارند.

۶. از تلاش های او تعریف کنید هرچند که نتیجه مطلوبی نداده باشد. «خوشحالم که سعی میکنی کمک کنی! حالا باید ببینیم که چطوری می توانی سطل زباله را بدون اینکه چکه کند، بیرون بگذاری!

۷. از دستاورد های جدید او تعریف کنید. «چه پیشرفت خوبی در ریاضی داشتی، آفرین!» یک تعریف خوب می تواند برای او بمبی از انرژی مثبت باشد.

۸. از تیپ آن ها تعریف کنید. ما نمی خواهیم بچه هایمان را وادار کنیم که جرج کلونی شوند اما سعی کنید به آن ها اعتماد به نفس بدهید. مثلا بگویید: «در هماهنگ کردن لباس استعداد داری!»

۹. از آنها در مسیر رسیدن به یک هدف بلند مدت تعریف کنید. «پسر، پیشرفتی که داری قابل ستایش است. ممنون برای تلاشت!»  اینکه تا رسیدن به کمال مطلوب صبر کنید ممکن است شور و شوق او را کمرنگ کند.

۱۰. از دوستان او تعریف کنید. «سارا چه قدر دختر خوبی است.» به او اعتماد به نفس می دهد وقتی بداند در انتخاب دوست موفق بوده است و عقلانی عمل کرده است.

منبع:

www.imom.com

مقالات مرتبط:

۹۹ عبارت برای تعریف کردن از کودکان

اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می‌دهید.

گذاشتن نظر

از آخرین رویدادها مطلع شوید.