کودکان و اتاق خواب مشترک

کودکان و اتاق خواب مشترک

با افزایش قیمت مسکن و وضعیت نامطلوب اقتصادی، خانواده ها بیش از پیش در تامین فضای کافی خانه برای فرزندان خود دچار مشکل هستند. امروزه بسیاری از خانواده ها مجبور هستند یک اتاق خواب را به طور اشتراکی به دو یا سه فرزند خود اختصاص دهند. البته این مسئله نکات مثبتی هم به همراه دارد که از آن جمله می توان به هزینه کمتر مسکن و همچنین تعامل و ارتباط بیشتر فرزندان با یکدیگر اشاره کرد.

ممکن است در نظر گرفتن یک اتاق خواب برای دو یا سه کودک چالش ها و فراز و نشیب هایی در پی داشته باشد، اما تجربه ی بسیاری از والدین نشان می دهد که این امر دارای نکات مثبت زیادی نیز هست. هرچند برخی روانشناسان معتقدند داشتن اتاق جداگانه باعث تقویت حس استقلال در کودک می شود اما برخی دیگر وجود اتاق خواب مشترک را دارای مزایای بیشتری می دانند.

برای بسیاری از افراد، زندگی در یک خانه ی بزرگ با اتاق خواب های مجزا نمادی از موفقیت و خوشبختی است. اما در واقع هرچه خانه بزرگتر باشد احتمالا  ارتباط و گذراندن وقت اعضای خانه با یکدیگر دشوارتر و کمتر خواهد بود. کودکانی که با هم در یک اتاق خواب به سر میبرند یاد می گیرند که چگونه با هم مذاکره و سازش کرده و تعامل برقرار کنند. نسبت به یکدیگر مهربانتر و دلسوزتر خواهند بود و اوقات بازی و خنده ی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

همچنین کودکان در یک اتاق، مهارتهای زندگی مانند جمع آوری وسایل، مرتب کردن رختخواب، پوشیدن لباس و غیره را از یکدیگر می آموزند. به اشتراک گذاشتن اتاق خواب می تواند پیوند بین فرزندان شما را تقویت کند.  کودکان در کنار هم یاد می گیرند چگونه با کسی که نظرات کاملا متفاوت دارد کنار بیایند.

یکی دیگر از مزایای یک اتاق خواب برای دو کودک این است که فرزندانتان احتمالا بهتر بخوابند. حضور شخص دیگری در اتاق هنگام خواب بسیار دلگرم کننده است، خصوصا برای کودکانی که مضطرب هستند یا از تاریکی میترسند. البته اتاق مشترک به معنای داشتن تختخواب مشترک نیست.

چه زمانی کودکان نباید در یک اتاق مشترک باشند؟

به محض ورود بچه ها به سن بلوغ، آنها اتاق شخصی خود را می خواهند. نوجوانان اغلب به فضای خصوصی نیاز دارند. مخصوصا اگر بچه ها از دو جنس مخالف باشند. به اشتراک گذاردن اتاق خواب برای سنین پایین مناسبتر است. اگر فرزندانتان بیشتر از 5 سال فاصله سنی داشته باشند، ممکن است با این کار به مشکل بر بخورید، زیرا با فاصله سنی آنها در مراحل متفاوتی از رشد جسمی و عقلی قرار دارند.

در اینجا تصاویری را به عنوان نمونه برای چیدمان یک اتاق خواب برای دو کودک ببینیم. احتمالا با کمی خلاقیت و تغییرات و سپردن کار به نجاری ماهر بتوانید اتاق خواب دلخواهتان را با هزینه ی مناسبی طراحی کنید.

اتاق کودک

اتاق دو نفره کودک

اندازه تخت کودک

تخت دو نفره کودک

تخت دو نفره کودک

اتاق کودک تخت دونفره

تخت دو طبقه کودک

تخت دو طبقه اتاق کودک

اتاق خواب دو نفره کودک

اتاق خواب مشترک کودک

تخت دو طبقه کودک

اندازه تخت کودک

تخت کلبه ای دو طبقه کودک

تخت کلبه ای کودک

تخت دو طبقه کودک

اتاق دو نفره کودک

تخت دو نفره کودک

تخت کلبه ای کودک

تخت دو طبقه کودک

تخت اتاق کودک

تخت اتاق کودک

مقالات مرتبط:

چیدمان اتاق کودک به سبک مونته سوری

 

اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می‌دهید.

گذاشتن نظر

از آخرین رویدادها مطلع شوید.