چیدمان اتاق کودک به سبک مونته سوری

چیدمان اتاق کودک به سبک مونته سوری

مونته سوری یک روش آموزشی است که توسط خانم ماریا مونته سوری یک پزشک ایتالیایی ابداع شد. این روش رویکردی کودک محور به آموزش دارد و مبتنی بر مشاهدات تجربی کودکان است. روش مونته سوری بیش از 100 سال است که در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

این سبک بر فعالیت آزادانه کودک در محیط یادگیری و انتخاب فعالیتها بر اساس علائق طبیعی او مبتنی است و در آن کودکان با سرعت دلخواه خود به کشف و یادگیری می پردازند. دکتر ماریا مونته سوری معتقد بود که یادگیری به صورت تجربی و از راه مشاهده و کشف و دستکاری محیط، موجب تقویت بیشتر زبان، ریاضیات، علوم، موسیقی و تعاملات اجتماعی می شود. در محیط های مونته سوری کودکان دست به انتخابهای خلاقانه ای می زنند و مربی تنها نقش راهنما را دارد.

فلسفه ماریا مونته سوری برای تقویت خلاقیت و استقلال، نه تنها در کلاس درس بلکه در خانه هم کاربرد داشت. او به اهمیت ایجاد فضایی که همه چیز در دسترس کودک باشد، اعتقاد داشت.

ما بزرگسالان در طراحی و چیدمان اتاق کودک طبق سلیقه و چشم انداز خودمان عمل می کنیم. اما در رویکرد مونته سوری اولویت با افق دید کودک است. یک روش آسان برای تغییر چشم انداز از بزرگسال به کودک این است که روی زمین بنشینید یا دراز بکشید و به اطراف نگاه کنید. از آنجا چه می بینید؟ با این کار به سرعت متوجه می شوید که کودک نیز چه چیزی را مشاهده خواهد کرد.

ویژگی های اتاق خواب کودک در سبک مونته سوری

وقتی می خواهید اتاق خواب مونته سوری درست کنید، نیازی به استخدام یک طراح دکوراسیون داخلی یا متخصص مونته سوری ندارید. در واقع کلید اصلی این سبک «سادگی» است. تمام آنچه نیاز دارید، دانستن چند نکته ی اساسی برای ایجاد اتاق خوابی الهام بخش برای اکتشاف مستقلانه کودک و آرامش او در اتاقی امن و راحت است.

رنگ ها و نورها در اتاق خواب مونته سوری

اتاق خواب مونته سوری به طور معمول از نظر رنگی، خنثی است و با رنگ سفید یا رنگهای خاموش و کمرنگ طراحی می شود. این رنگها باعث ایجاد احساس آرامش می شوند و نیز موجب می شوند که اشیاء رنگارنگ و پرانرژی مثل اسباب بازی ها، عکس ها و نقاشی ها در این پس زمینه ی کمرنگ، بیشتر خودنمایی کرده و توجه کودک را جلب کنند. نور اتاق نیز باید گرم و نرم باشد و اتاق فاقد هرگونه نور خیره کننده و پرتلالو باشد.

تختخواب مونته سوری

وجود یک تخت کوتاه یا همکف، جزء جدایی ناپذیر اتاق خواب در سبک مونته سوری است. برخلاف تختهای بلند که باعث می شوند کودکان برای بیرون آمدن و تنظیم الگوهای خواب و بیداری به بزرگترها وابسته باشند، تختخواب های همکف و کوتاه برای آزادی، استقلال و تحرک کودک در نظر گرفته می شوند. کودک در تخت کوتاه می تواند به طور آزادانه در اتاق حرکت کند و حس استقلال را تجربه کند.

طبق مشاهدات، در چنین تختخوابی کودک حین خواب گاهی به سمت در اتاق آمده و بیرون را بررسی می کند تا بفهمد آیا والدین او را ترک کرده اند یاخیر؟ و در کمال تعجب اغلب اوقات دوباره به تخت خود برمیگردد.

این آزادی در حرکت ها با افزایش سن، تفکر آزادی بیان و اندیشه را در آنان پرورش می دهد. این یک امر طبیعی است که کودکان نسبت به چیزی کنجکاو شوند و سپس آن کنجکاوی را پیگیری کنند. مثلا در حالیکه در تخت خود هستند نسبت به کتابهای داخل قفسه کتابهایشان کنجکاو می شوند و از تخت بیرون آمده آن را بررسی می کنند که آیا کتاب جدیدی در آن وجود دارد یا خیر.

از طرف دیگر تختخوابی که متناسب با نیاز و توانایی های کودک طراحی شده و او را در خود حبس نمی کند، به کودک حس احترام و ارزشمندی می دهد. آنان می آموزند که توانمند هستند و از سنین پایین می توانند زندگی و افکار خود را کنترل کنند. این احساس منجر به اعتماد به نفس بیشتر در کودکان خواهد شد. آنان می دانند که برای بیدار شدن و شروع روز خود نیاز نیست منتظر بزرگترها باشند، بلکه می توانند به محض بیدار شدن به کشف و بازی خود بپردازند.

این سبک فرزندپروری توانایی های حرکتی و فکری خارق العاده ای را در کودک می پروراند و کودک به این باور می رسد که اگر چیزی را نمی داند، می تواند به خودش اطمینان کرده و با تلاش آن را دریابد. او به خودش اطمینان دارد چون شما به او اطمینان دارید.

تختخواب مونته سوری

کمد و کشوی لباس و وسایل نظافت

کشوها و باکس هایی برای وسایل شخصی و بی خطر مثل شانه، در دسترس او قرار دهید. برای انتخاب و تعویض مستقلانه ی لباس، کمدی کوچک و کم ارتفاع در نظر بگیرید و لباس هایی را در دسترسش قرار دهید. همچنین قلابهای دیوارکوب در ارتفاع کم، برای آویزان کردن تی شرت یا کاپشن و ... گزینه ی مناسبی هستند. وجود آینه ی دیواری چسبیده به دیوار که از لحاظ ایمنی کنترل شده باشد در ارتفاعی متناسب با قد کودک توصیه می شود.

فضای بازی

اگر فضا اجازه می دهد، یک فرش نرم در اتاق بیاندازید. قفسه های کم ارتفاع برای اسباب بازی ها و کتابهای کودک در نظر بگیرید. هر یک یا دو هفته اسباب بازی ها و کتابها را عوض کنید. کتابها و اسباب بازی های اضافه را در جعبه ای گذاشته و از دید کودک دور نگه دارید، تا محیط ساده و خلوت باشد. مهیا کردن محیطی با حداقل شلوغی و انتخاب صحیح اسباب بازی ها بسیار مهم است.

شلوغی محیط باعث ایجاد اختلال و سردرگمی در ذهن کودک شما می شود. وقتی اسباب بازی زیادی در اطراف کودک باشد، او نیاز به تلاش بیش از حد برای فهم و کشف محیط اطراف خواهد داشت.

در سبک مونته سوری از سیستم «چرخش اسباب بازی» استفاده می شود. چرخش اسباب بازی به معنای محدود کردن تعداد اسباب بازی هایی است که در یک زمان در دسترس کودک قرار دارد. به طور مرتب اسباب بازی ها را به روز کنید، به این معنا که اسباب بازی هایی که برای کودک عادی و تکراری شده اند را کنار گذاشته و اسباب بازی هایی که مدتی در دسترسش نبوده را جایگزین کنید. سیستم چرخش اسباب بازی موجب تجدید حس جستجوگری و علاقه کودک نسبت به محیط شده و او را درگیر و کنجکاو نگه می دارد.

برای تزیین دیوار اتاق کودک تصویر چهره های آشنا و عکس های خانوادگی عالی است. اشکال رنگارنگ و تصاویر حیوانات هم برای کودک بسیار جذاب هستند.

در پایان تصاویری از وسایل اتاق کودک به سبک مونته سوری حاوی اندازه های متناسب پیشنهادی برای سفارش ساخت این وسایل را می بینید.

 

باکس مونته سوری

 

میز اتاق کودک

تخت مونته سوری

باکس مونته سوری

اتاق کودک مونته سوری

شلف اتاق کودک

 

تخت اتاق کودک

منابع:

https://montessori-nw.org/about-montessori-education

https://montikids.com/montessori/montessori-bedroom/

https://montikids.com/montessori/montessori-bed/

https://montikids.com/montessori/why-rotating-toys-helps-develop-your-babys-ability-to-focus/

اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می‌دهید.

گذاشتن نظر

از آخرین رویدادها مطلع شوید.