چگونه به کودکان درباره پول آموزش بدهیم؟

چگونه به کودکان درباره پول آموزش بدهیم؟

پول، علف خرس نیست. این عبارتی است که به بسیاری از ما وقتی کوچکتر بودیم، گفته شده است و اغلباً آموزش مسائل مالی به همین جمله ختم شده است.

آموزش مسائل پولی به کودکان کار دشواری نیست. فقط باید فعالیتهای زندگی روزمره خود را به تجربیات یادگیری تبدیل کنیم. به عنوان مثال؛ رفتن به بانک، فروشگاه یا دستگاه خودپرداز با کودک می تواند فرصت خوبی برای گفتگو در مورد پول و نحوه ی استفاده از آن باشد. در مورد مسائل مالی، ندانستن بسیاری از مسائل می تواند به ما آسیب بزند. در اینجا لیستی از پیشنهاداتی را می بینید که توسط متخصصان مالی که در عین حال جزو والدین هم هستند، ارائه شده است:

کودکان زیر ۴ سال معمولا  ارزش سکه ها و اسکناس های مختلف را درک نمی کنند. می توانید با آموزش نام هر اسکناس یا سکه شروع کنید. پول های مختلف را در کنار هم چیده و سپس تصاویری از اسکناس ها را مثلا در گوگل سرچ کرده و سپس به آنها نشان دهید و از آنها بخواهید مشابه آن تصویر را در اسکناس های شما پیدا کنند.

وقتی بچه ها در سنین پایینتر هستند، می توانید مفهوم پول را در بازی های خیالی کودک به آنان بیاموزید. کودک سنین پایین عاشق بازی های وانمودی است. مثلا اینکه وانمود کنید در فروشگاه هستید. راه انداختن یک فروشگاه خیالی در خانه و رد و بدل کردن پول برای کالاهایی که در این فروشگاه خیالی چیده اید، روش سرگرم کننده ای برای شروع آموزش سواد مالی به کودک است. از وسایل خانه و آشپزخانه به عنوان کالاهای فروشگاه خیالی استفاده کنید. وانمود کنید که پول داده و خرید می کنید. برای کودکان 5 سال، بازی وانمودی می تواند وانمود به رفتن به رستوران باشد که در آن کودک نقش صندوقدار را بازی می کند. این بازی فرصت خوبی برای یادگیری رفتار درست با دیگران یا حساب کردن و پس دادن بقیه ی پول باشد.

به کودک توضیح دهید که پول از کجا می آید. مهم است که همواره رابطه ی «کار کردن» و «پول داشتن» را به بچه ها یادآور شویم. آنها باید بدانند که پول به خودی خود در کیف پول والدین وجود ندارد بلکه وقتی کار می کنید، حقوق دریافت می کنید.

سواد مالی کودک

سه اصل مالی؛ هزینه کردن، پس انداز کردن و هدیه دادن را به کودک بیاموزید. به کودکان یاد بدهید که بخشی از پولشان را برای خرج کردن و بخشی را برای پس انداز در نظر بگیرند. همچنین آنها با یادگیری اصل قرض یا هدیه دادن، کمک به دیگران را از سنین پایین درک خواهند کرد و آن را به عنوان یک ارزش خواهند آموخت. اگر فرزندتان توانست مبلغ در نظر گرفته شده برای پس انداز را تامین کند، می توانید برای تشویق او هفته ی آینده مبلغ بیشتری پول به او بدهید.

آموزش پول به کودک

کودکان برای درک مفاهیم انتزاعی به روش های ملموس و محسوس نیاز دارند. بنابراین مهم است که علاوه بر آموزش سه اصل بالا، ابزارهایی برای تمرین مسائل مالی در اختیار آنها قرار دهید. پس از آموزش سه اصل بالا، سه قلّک در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید روی هر یک، تحت عنوان "هزینه، پس انداز و هدیه" برچسب گذاری کند. هر زمان که به کودکتان پول می دهید آنان را ترغیب کنید تا اول به خرج های آن ماه یا هفته فکر کرده و سپس پولشان را بین سه قلک تقسیم کنند. این تمرین نه تنها در اعتماد به نفس بچه ها در امور مالی مفید است بلکه فرصتی را برای والدین فراهم می کند تا در مورد مدیریت پول گفتگوهای خوبی با فرزندان خود داشته باشند. با آنها درباره اینکه قصد دارند با پول چه کار کنند و اینکه در صورت تغییر شرایط چگونه می توانند پول خود را به طور متفاوتی تقسیم بندی کنند، صحبت کنید.

بچه ها را در گفتگوهای مرتبط با بودجه خانواده وارد کنید. این کار یکی از بهترین راه ها برای آموزش پول به فرزندان است. آن ها می بینند که شما چگونه با مسئولیت پذیری به حساب های زندگی رسیدگی کرده، هزینه ها را کنترل می کنید و در مورد برقراری تعادل بین درآمد و هزینه فکر می کنید. بچه ها به طور طبیعی از والدین خود تقلید می کنند. البته گفتگوهایی که در حضور کودک انجام می شود باید ساده و به دور از موارد استرس زا باشد. این گفتگوها می تواند حول یادآوری صورتحساب ها یا انتقال پول به حساب های پس انداز باشد.

صورتحساب هایتان را آنلاین پرداخت می کنید؟ اجازه دهید بچه ها هم روند کار را ببینند. حتی می توانند در یادآوری پرداخت فیش آب و برق ماهیانه به شما کمک کنند.

به کودک برای تولدش «پول» هدیه بدهید تا ببینید که آیا می تواند تصمیمات مبتنی بر بودجه بگیرد. این کار نه تنها باعث صرفه جویی در وقت شما برای خرید هدیه می شود، بلکه به کودکان این فرصت را می دهد که برای پولشان برنامه ریزی کنند و حتی به تقویت ریاضی آنها کمک می کند.

آموزش پول به کودک

از حدود ۶ سالگی سن مناسبی برای دادن پول تو جیبی به کودک است، اما حساب آن را داشته باشید. کودکان و نوجوانان هم مثل همه ی انسانهای متمدن دیگر، زمانی به پول نیاز خواهند داشت. این نیاز می تواند برای فعالیتهای ورزشی، اردوهای تفریحی یا خرید هدیه باشد. حتی شما می توانید برای برخی از کارهای خارج از وظایف روزمره به آنها کمک هزینه ای اضافه بر پول تو جیبی بدهید. دستمزد دادن نباید در ازای انجام کارهای عادی روزمره باشد. زیرا او نیز باید مانند بقیه اعضای خانواده وظایفی را بر عهده گرفته و کمک کند. اما می توانید پس از اتمام مجموعه ای از کارهای خاص به او کمک هزینه بدهید.

آموزش مسائل مالی به کودک

پول توجیبی فقط نباید صرف چیزهای سرگرم کننده و غیرضروری شود. بخشی از پول توجیبی باید به نیازهای مهمتر کودک اختصاص یابد. این مساله با بزرگتر شدن کودک اهمیت بیشتری می یابد. وقتی برای کودک پول تو جیبی در نظر می گیرید او باید بداند که آن پول را صرف چه چیزهایی می تواند بکند. آیا ناهار مدرسه، هزینه ی بازیهای کامپیوتری، تنقلات و فعالیتهای فوق برنامه را هم با همین پول باید پرداخت کند؟ این مسائل را کاملا برای فرزندتان روشن سازید.

آموزش اقتصاد به کودک

آیا کودک شما همه پولش را خرج کرده و حالا پول بیشتری می خواهد؟ از این فرصت برای آموزش او استفاده کنید. به او یاد بدهید پولی که تمام شود، تمام شده! و دیگر خبری از پول بیشتر نیست. شاید برایتان سخت باشد که نیاز فرزندتان را برطرف نکنید، اما در درازمدت او خواهد آموخت که با قاعده زندگی کند.

روی رفتارهای مالی خودتان کار کنید. کودکان دائما رفتار ما را مشاهده کرده و یاد می گیرند. اگر ببینند که شما بیشتر از درآمدتان هزینه می کنید و دائما استرس دارید، آنها نیز همین را در مورد پول خواهند آموخت.

اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می‌دهید.

گذاشتن نظر

از آخرین رویدادها مطلع شوید.