مکیدن انگشت شست در کودک و راههای ترک این عادت

مکیدن انگشت شست در کودک و راههای ترک این عادت

ما به عنوان والدین همواره و در هر مرحله از رشد کودک نگرانی هایی داریم. مکیدن انگشت یکی ازعاداتی است که والدین با بزرگتر شدن کودک و گذشتن از سن نوزادی نگران زمان و نحوه ی توقف آن هستند.

مکیدن انگشت در نوزادان یک امر طبیعی است که حتی در دوران جنینی نیز اتفاق می افتد. از آنجا که مکیدن انگشت شست باعث می شود تا نوزادان احساس امنیت کنند، برخی از نوزادان ممکن است وقتی که به خواب و آرامش نیاز دارند، این کار را انجام دهند. محققان در مطالعه ای که روی نوزادان نارس که در بیمارستان حضور دارند انجام دادند، دریافتند که نوزادانی که انگشت خود را می مکند، زودتر از بیمارستان مرخص می شوند. به گفته ی این محققان دلیل این امر آن است که این مکیدن ریتمیک آنها را آرام می کند و انرژی کمتری صرف گریه کردن می کنند. مکیدن در واقع ضربان قلب و الگوهای تنفس نوزاد را بهینه کرده و ریتم را منظم می سازد. همچنین این کار تنظیم کننده ی حرکات ماهیچه های روده در نوزادان بوده که باعث می شود شیر را راحتتر هضم کنند.

اغلب کودکان در سنین  2 تا 4 سالگی مکیدن انگشت را متوقف می کنند. اما کودکی که این رفتار خود را متوقف کرده است هم ممکن است در مواقع اضطراب به این عمل برگردد.

عوارض بد مکیدن دائمی انگشت شست بعد از 3-4 سالگی ظاهر می شود و والدین بهتر است قبل از این سن اقدام به توقف این عادت کنند. بزرگترین اشتباهی که به عنوان والدین می توانید انجام دهید این است که برای حذف عادت نادرست کودک صبر کرده و دیر اقدام کنید.

در اینجا به برخی از اثرات منفی این عادت می پردازیم:

به هم ریختگی دندان ها: مکیدن بیش از حد دندان در کودک موجب جلو آمدن دندانها می شود تا حدی که با بسته بودن دهان هم ممکن است این جلو آمدگی مشخص باشد. در نتیجه احتمالا دندان ها نیاز به ارتودنسی پیدا می کنند. همچنین ممکن است بین دندانهای بالا و پایین فاصله ایجاد شود که ظاهر خوبی ندارد.

مشکل پوستی: کودکانی که در طی سالها انگشت خود را می مکند، احتمال زیاد مشکلات جدی پوستی در انگشت خود پیدا می کنند. پوستی که دائما در معرض رطوبت دهان قرار می گیرد، آسیب پذیر می شود. در برخی موارد ممکن است که پوست انگشت دچار ترک خوردگی یا خونریزی شود و دستان فرزندتان در معرض عفونت قرار گیرد. علاوه بر این امکان پینه بستن در انگشت شست هم وجود دارد.

اختلال گفتاری: از آنجا که مکیدن انگشت شست بررشد دندانها ، فک و کام تأثیر می گذارد و موجب می شود که ماهیچه های زبان به درستی رشد نکنند، این عادت  ممکن است نحوه خوردن و صحبت کردن کودک شما را تغییر دهد. احتمال بروز مشکل در ادای حروفی مانند «د»، «ت» و«س» وجود دارد.

مشکلات اجتماعی: حتی قبل از اینکه مکیدن انگشت شست فرزند شما به یک تهدید واقعی برای رشد دندان کودکتان تبدیل شود ، این عادت ممکن است باعث ایجاد مشکلات اجتماعی شود. وقتی کودک جلوی چشم دیگران به مکیدن انگشت مبادرت کند، این احتمال وجود دارد که توسط کودکان دیگر مورد تمسخر قرار گیردو روز به روز با افزایش سن، بیشتر مورد قضاوت دیگران قرار گیرد.

مکیدن انگشت شست کودک

برای متوقف کردن مکیدن شست در فرزندمان چه کار کنیم؟

  • از پاداش استفاده کنید. در ازای انجام ندادن این عمل او را تحسین کنید و پاداش هایی مثل رفتن به پارک یا انجام بازی مورد علاقه پیشنهاد دهید. در ابتدا برای او اهداف قابل دستیابی تعیین کنید. مثلا نمکیدن انگشت شست یک ساعت قبل خواب. سپس زمان را طولانی تر کنید. می توانید از تقویم استفاده کنید و در ازای هر روز که بدون مکیدن انگشت می گذرد، یک ستاره در تقویم بچسبانید. به هیچ عنوان به جای تقویت مثبت از مجازات و تنبیه استفاده نکنید. اگر او یک روز کامل را بدون مکیدن انگشت پشت سر گذاشت به او جایزه ی ویژه ای مثل کتاب هدیه دهید. هنگامیکه کودکتان به دو هفته بدون مکیدن رسید، شما به احتمال زیاد موفق شده اید.
  • محرک های این کار را شناسایی کنید. سعی کنید دریابید که کودک چه زمانی انگشت خود را می مکد. مثلا اگر هنگام استرس این کار را می کند، جایگزینی به او بدهید، مثل آغوش و حرفهای آرامش بخش یا بالش و عروسک پولیشی برای اینکه آن را فشار داده و هیجان خود را خالی کند.
  • به آرامی یادآوری کنید. اگر کودکتان فقط از روی عادت و نه جلب توجه این کار را انجام می دهد، به آرامی به او تذکر دهید و از تمسخر و سرزنش او بپرهیزید. مکیدن انگشت یک واکنش ناخودآگاه در کودک برای رسیدن به آرامش است و اغلب خودش متوجه نمی شود. بنابراین برای غلبه بر این عادت به تذکرهای آرام و هدایت و حمایت شما نیاز دارد.
  • کودک را به دندانپزشکی ببرید تا ضمن معاینه ی دندان ها درباره ی تاثیرات مکیدن انگشت روی دندانها با او صحبت کند. گاهی حرفهای کسی غیر از پدر و مادر، تاثیر بیشتری روی کودک می گذارد.
  • حرف زدن با کودک: با کودک خود در این باره حرف بزنید و او را نسبت به نادرست بودن این عمل آگاه کنید. البته بیشتر کودکان نوپا علاقه ای به کنار گذاشتن عملی که برایشان منبع لذت است ندارند و صحبت کردن به تنهایی معمولا عادت نادرست را از بین نمی برد اما به کودک کمک می کند که برای ترک این عادت تصمیم بگیرند. انگیزش مثبت برای ترک عادت نیمی از راه است. برخی از مواردی که می توانید در صحبتهایتان با کودک بیان کنید:

-مکیدن انگشت باعث انتشار میکروب ها می شود و افراد را بیمار می کند.

-مکیدن انگشت دندانهایت را به جلو می برد و ممکن است ظاهر خنده داری پیدا کنی.

-اگر به مکیدن ادامه دهی ممکن است نتوانی خوب حرف بزنی.

  • نمایش فیلم یا خواندن داستان: گاهی اوقات بچه ها فقط باید درباره ی ترک یک عادت بد از زبان کسی غیر از پدر و مادر بشنوند. نمایش ویدئو راهی ارزان و آسان برای این کار است. با جستجو در وبسایتهایی مانند یوتیوب می توانید به فیلم های خوبی در این باره دسترسی پیدا کنید. همچنین می توانید داستانی درباره ی این موضوع برای کودک تعریف کنید که در آن قهرمان داستان تصمیم می گیرد که مکیدن انگشت را ترک کند.
  • زمان های مکیدن انگشت توسط کودکتان را پیدا کنید: هنگام تماشای تلویزیون و هنگام خوابیدن دو زمان معمول است که کودکان به عادت مکیدن خود برمی گردند. مثلا اگر هنگام دیدن تلویزیون این کار را می کند، هر بار که این کار را انجام داد به مدت 5 تا 10 دقیقه تلویزیون را خاموش کنید.
  • به ندرت برخی از پزشکان توصیه می کنند که از روشهای ناخوشایندی مثل تلخ کردن انگشت یا بستن آتل مخصوص یا پوشاندن دست با جوراب در هنگام خواب استفاده کنید.

اگر گیر کرده اید و هیچ روشی جواب نمی دهد؛ آرامش خود را حفظ کنید. وارد کردن فشار بیش از حد روی کودک فقط باعث طولانی شدن روند ترک عادت خواهد شد.  سعی کنید بفهمید که آیا کودکتان دچار اضطراب است یا خیر. در کل روز از تلاش او برای ترک عادت تمجید کنید. حتی اگر موفقیت فرزندتان در نمکیدن انگشت به خاطر بستن آتل است باز هم او را تشویق کنید. کودکان بدون تشویق مداوم و حمایت همراه با عشق شما نمی توانند این عادت ریشه ای را کنار بگذارند.

منابع:

childrensmd.org

www.mayoclinic.org

www.childrensdent.com

اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می‌دهید.

گذاشتن نظر

از آخرین رویدادها مطلع شوید.