تاثیر تغذیه دوران بارداری مادر بر عادات غذایی کودک

تاثیر تغذیه دوران بارداری مادر بر عادات غذایی کودک

عادات غذایی کودک از داخل رحم شروع می شود

بارداری یکی از شگفت انگیزترین تجربیاتی است که زنان ممکن است، داشته باشد. عشق و مراقبت از فرزند متولد نشده از لحظه ای که نتیجه آزمایش مثبت بارداری را دریافت می کند، شروع می شود. به همین دلیل است که توجه به سلامتی مادر در طول ۴۰ هفته ی این سفر زیبا ضروری است. مطالعات نشان می دهند زندگی درون رحم، سلامت آینده کودک را تعیین می کند که این مساله ترجیحات مربوط به رژیم غذایی کودک را نیز شامل می شود.

تحقیقات نشان داده است که عادات غذایی کودک-چه خوب چه بد- قبل از تولد توسط مادر کودک شکل می گیرد. این بدان معناست که اگر مادر در دوران بارداری تنقلات و غذاهای بی ارزش مصرف کند در کودک عادات غذایی ناسالم شکل می گیرد و بالعکس. با مصرف سبزیجات و غذای سالم در دوران بارداری سنگ بنای تغذیه سالم کودک در آینده گذاشته می شود.

تغذیه دوران بارداری و بدغذایی کودک

آیا تغذیه دوران بارداری بر عادات غذایی کودک تاثیر دارد؟

جنین در حدود ۱۲ هفتگی شروع به بلعیدن مایعات آمنیوتیک رحم می کند و تا هفته ۲۸ بارداری، حس بویایی اش شکل می گیرد. بنابراین این سوال مطرح است که آیا ممکن است نوزادان قبل از به دنیا آمدن در مورد بوها و طعم ها بیاموزند؟ این پدیده در مورد خزندگان و خرگوش ها ثبت شده و شواهدی در مورد انسان نیز وجود دارد که رژیم غذایی مادر در دوران بارداری می تواند سلیقه ی غذایی فرزندان را پس از تولد شکل دهد.

در آزمایشی از ۴۶ زن باردار خواسته شد یکی از سه رژیم زیر را دنبال کنند:

  • نوشیدن آب هویج در زمان بارداری و توقف آن بعد از زایمان
  • اجتناب از نوشیدن آب هویج در دوران بارداری و شروع آن بعد از زایمان
  • اجتناب از نوشیدن آب هویج قبل و بعد از زایمان

مورد اول یعنی؛ "آب هویج فقط در دوران بارداری" به محققان امکان داد تا اثرات آن بر طعم مایع آمنیوتیک را آزمایش کنند.

مورد دوم یعنی؛ "آب هویج فقط پس از دوران بارداری" به محققان این امکان را داد تا اثرات هویج بر عطر و طعم شیر مادر را آزمایش کنند.

محققان ۵ ماه پس از به دنیا آمدن نوزادان، هنگامیکه نوزادان تازه شروع به خوردن غذای جامد کردند، سلیقه نوزادان در عطر و طعم را بررسی کردند. آنها به نوزادان دو نوع غله صبحانه یکی به صورت ساده و دیگری با طعم هویج دادند. به نظر میرسید نوزادانی که در رحم در معرض طعم هویج قرار داشتند، غلات طعم دار را به غلات ساده ترجیح دادند. در مقایسه با نوزادانی که در رحم طعم هویج را تجربه نکرده بودند، نوزادانی که در رحم با طعم هویج آشنا شده بودند، واکنش بهتری نشان دادند. این نتایج مشابه نوزادانی بود که در معرض شیر مادر با طعم هویج قرار داشتند.

آیا عادات نامطلوب مادر در دوران بارداری می تواند منجر به علاقه ی کودک به الکل، غذاهای چرب و قندی شود؟

طبق مطالعاتی که روی موش ها انجام گرفته، محققان دریافته اند که موش های تازه متولد شده که در جنینی در معرض الکل قرار داشته اند، پس از تولد به همان اندازه که جذب بوی مایع آمنیوتیک رحم میشوند، نسبت به بوی الکل نیز واکنش مثبت نشان می دهند. مطالعاتی نیز روی انسان انجام شد و پژوهشگران دریافتند که هر چه مادری در دوران بارداری بیشتر مشروبات الکلی مصرف کرده باشد، نوزاد پس از تولد در پاسخ به بوی الکل واکنش بهتری نشان می دهد. بنابراین علاوه بر اثرات مخرب مصرف الکل در دوران بارداری بر سلامت عمومی کودک، این کار می تواند عادت غذایی او را نیز در آینده تحت تاثیر قرار دهد. 

در مورد تنقلات و هله هوله چطور؟

تحقیقات بر روی موش ها حاکی از آنست که رژیم غذایی پرچرب و قندی در دوران بارداری (از جمله چیپس و دونات و ژله و ...) می تواند بر سلیقه ی غذایی کودک پس از تولد تاثیر داشته باشد. مطالعات دیگری نشان داده است که تغذیه ی موش های باردار با غذاهای پرچرب و شیرین مانند کوکی ها، غلات صبحانه شیرین و گوشتهای فرآوری شده، سیستم پاداش مغز آنان را تغییر داده است و با این خوراکی ها بهتر شرطی می شوند.

چیزی که این بین تاثیرگذار است و نباید دست کم گرفته شود، حس بویایی نوزاد است. آزمایشات نشان می دهد که نوزادان در تشخیص بوهایی که قبلا با آن برخورد داشته اند، از بزرگسالان هم بهتر عمل می کنند. آن ها می توانند بوی بدن مادر خود را تشخیص دهند، یا بین رایحه شیر مادر و شیرخشک تمایز قائل شوند. در مطالعه ای نوزادان در معرض نمونه هایی از شیر مادران مختلف قرار گرفتند. مشاهدات حاکی از آن بود که نوزادان برای شیر مادر خود نسبت به مادران دیگر بیشتر دهان باز کرده و تمایل بیشتری شیر می خورند.

دلیل عمده ی عادات غذایی که از داخل رحم مادر شکل می گیرد هم همین تشخیص تفاوت در بوهای مختلف است. قرار گرفتن جنین در معرض طعم غذاهای سالم که توسط مادرش در دوران بارداری مصرف می شود، پس از تولد ترجیحات غذایی سالم تری را در کودک ایجاد می کند.

دوران شیر دهی و شکل گیری عادات غذایی کودک:

تغذیه ی مادر در دوران شیردهی نیز می تواند بر عادات غذایی کودک تاثیر داشته باشد. در آزمایشاتی که انجام گرفته به مادران کپسول هایی با اسانس وانیل، زیره و سیر داده شده است. شیرخواران به بوی شیر مادرشان عکس العملهای مثبت یا منفی نشان داده اند. با بررسی این تحقیقات می توان نتیجه گرفت که عطر و طعم ها از شیر مادر نیز منتقل می شوند و اگر مادران در دوران شیردهی نیز کودک را به عطر و طعم های گوناگون عادت دهند، به نوعی می توانند از بدغذایی و ایرادگیری فرزندشان در سنین بالاتر پیشگیری کنند.

توصیه هایی کلی برای تغذیه ی سالم در دوران بارداری

  • وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید مخصوصاً اگر از تهوع صبحگاهی یا سوزش سر دل رنج می برید.
  • برای جلوگیری از یبوست از مواد غذایی سرشار از فیبر (میوه ، سبزیجات ، غلات سبوس دار ، برنج قهوه ای ، ماکارونی ، غلات کامل مانند جو دوسر ، کینوا و عدس) استفاده کنید.
  • از تمام گروه های غذایی (غلات ، پروتئین های بدون چربی ، میوه ها ، سبزیجات ، شیر و لبنیات) به میزان متوسط و به صورت متعادل بهره ببرید.
  • مصرف قندهای ساده (بیسکویت و شیرینی ، کیک ، انواع دسر و شکلات) را به حداقل برسانید.
  • آب زیادی بنوشید تا بدنتان به درستی هیدراته شود. این امر نه تنها به جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کند، بلکه باعث می شود که ورم اندام ها به حداقل برسد.

اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می‌دهید.

گذاشتن نظر

از آخرین رویدادها مطلع شوید.