بدغذایی کودک، دلایل و راهکارها

بدغذایی کودک، دلایل و راهکارها

بد غذایی معمولا در دوران نوزادی - خردسالی رخ میدهد. پس از رشد سریع در دوران شیرخوارگی، زمانی که نوزادان تا سه برابر وزن عادی خود رشد میکنند، سرعت رشد و اشتهای آنها کاهش می یابد. در این دوران، وضعیت عادات غذایی کودک، بی ثبات است. ممکن است یک روز به یک غذا علاقه مند باشد و روز دیگر نخواهد آن غذا را میل کند. ممکن است برای هفته‌ها تنها بخواهد یک یا دو نوع غذای دلخواه خود را بخورد و نه هیچ چیز دیگری.

 اما راه‌های مقابله با بد غذایی کودک چیست؟ دلایل بد غذایی کودک و راه‌های درمان بد غذایی کودک چیست؟ در ادامه‌ی این مقاله به این سئوالات پاسخ خواهیم داد، با ما همراه باشید.

راه‌های مقابله با بد غذایی کودک چیست؟

سعی کنید از این رفتار طبیعی فرزندتان ناامید نشوید. تنها انتخاب‌های غذایی سالم را در دسترس وی قرار دهید و بدانید که با گذشت زمان، اشتهای کودک و رفتارهای غذایی وی تغییر خواهند کرد. در این میان، نکاتی وجود دارد که می‌تواند به شما در مقابله با بد غذایی کودکان کمک کند.

سبک خانوادگی خود را ایجاد کنید

وعده های غذایی را در کنار دیگر اعضای خانواده میل کنید. اجازه ندهید هیچ وسیله‌ای که موجب حواس پرتی شما و اعضای خانواده شود، مانند تلویزیون، موبایل و... در زمان صرف غذا به شما نزدیک باشد. شما می‌توانید از این زمان برای الگوسازی خوردن غذای سالم استفاده کنید. برای تمامی اعضای خانواده تنها یک نوع غذا سرو کنید و اگر کودک شما در برابر خوردن آن چه که سرو می‌کنید امتناع ورزید و غذای دیگری از شما درخواست کرد، در برابر او مقاومت کنید. سعی کنید در کنار غذای اصلی حداقل یک وعده در برنامه‌ی غذایی فرزندتان را به غذای مورد علاقه‌ی وی اختصاص دهید.

بر سر خوردن غذا با کودک دعوا نکنید

اگر کودک شما از خوردن غذا امتناع می‌کند، از دعوا کردن او بپرهیزید. بهتر است که کودکان یاد بگیرند که به خواسته‌ی بدن خود گوش دهند و از گرسنگی به عنوان راهنما استفاده کنند. به عنوان مثال اگر آن‌ها یک وعده‌ی سنگین صبحانه یا ناهار را دریافت کنند، ممکن است در ادامه‌ی روز تمایل زیادی به خوردن نداشته باشند. تامین غذا وظیفه‌ی والدین و تصمیم گیری در مورد خوردن یا نخوردن آن بر عهده‌ی کودک است. فشار آوردن به بچه‌ها برای خوردن غذا یا مجازات کردن آن‌ها در صورت عدم انجام این کار، باعث می‌شود آن‌ها حتی از غذاهایی که دوستشان دارند، بیزار شوند.

بابت غذا خوردن رشوه ندهید

ممکن است وسوسه شوید در ازای غذا خوردن به کودکتان جایزه دهید. این کار باعث میشود که کودک، غذا خوردن که امری طبیعی است را امری سخت و خاص تلقی کند که باید در ازایش جایزه دریافت کند.

دوباره سعی کنید

فقط به این دلیل که کودک یک بار از خوردن غذا خودداری می‌کند، دست از تلاش برندارید. سعی کنید غذاهای جدید و غذاهایی را که کودک قبلا دوست نداشت را به او پیشنهاد دهید. یک کودک بد غذا ممکن است بعد از 10 مرتبه تست کردن غذایی محدود کردن میان وعده‌ها می‌تواند کمک کند تا کودک وعده های اصلی غذایی را بهتر بخورد.

تنوع غذایی ایجاد کنید

انواع مختلف غذاهای سالم، مخصوصا میوه‌ها و سبزیجات و غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت و ماهی را حداقل 2 بار در هفته داشته باشید. به کودک خود کمک کنید تا طعم‌ها و بافت‌های مختلف مواد غذایی را کشف کند. سعی کنید سبزیجات خشک و ادویه‌های مختلفی را به غذاهای ساده اضافه کنید تا خوشمزه‌تر شوند. برای به حداقل رساندن ضایعات، غذاهای جدید را در مقادیر اندک پیشنهاد دهید. حداقل یک تا دو هفته بین دادن غذای یکسان به کودک فاصله بیاندازید.

غذا خوردن را سرگرم کننده کنید

کودکان خردسال از خوردن غذاهایی که به شیوه‌های چشم نواز و خلاقانه تزئین شده باشند، استقبال می‌کنند. کودک در برابر خوردن غذاهایی که می‌تواند او را سرگرم کند و غذاهایی که رنگ‌های زیبایی داشته باشد، کمتر مقاومت خواهد کرد. کودکان  همچنین از غذاهایی که شامل شیر باشند لذت می‌برند. غذاهای انگشتی (فینگرفود) نیز می‌توانند توجه کودکان را به خود جلب کنند. غذاهای جامد را به لقمه های کوچک تقسیم کنید تا بتوانند آن را با دست خودشان میل کنند؛ در ضمن اطمینان حاصل کنید که این قطعات به اندازه‌ی کافی کوچک هستند تا از خفگی کودک جلوگیری شود.

درمان بدغذایی کودک

از بچه‌ها در تهیه‌ی برنامه‌ی غذایی کمک بگیرید

علایق کودک در حال رشد خود را کنترل کنید. هنگام خرید از فروشگاه‌های مواد غذایی و بازار میوه و سبزیجات از کودک بخواهید تا خوردنی‌های مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کند. کتاب‌های آشپزی مختص کودکان را برای آن‌ها بخوانید و اجازه دهید تا کودک شما دستورالعمل‌های جدیدی را برای امتحان کردن انتخاب کند.

هنگام آشپزی ازکودکان کمک بگیرید

برخی از کارهای آشپزی که کودکان به تناسب سنشان از عهده‌ی آن برمی‌آیند را به آن‌ها بسپارید. برای مثال الک کردن آرد، هم زدن مواد غذایی، شمارش مواد تشکیل دهنده، چیدن سبزیجات تازه از باغچه و تزئین غذا و شیرینی‌جات.

از تشابهات مواد غذایی استفاده کنید

پس از پذیرش یک ماده‌ی غذایی‌، از آنچه که متخصصان تغذیه آن را "پل‌های غذایی" می‌نامند، استفاده کنید تا سایر غذاها را با رنگ، عطر و طعم و بافت مشابه معرفی کنید تا به تنوعی که کودک از شما انتظار دارد کمک کند. برای مثال اگر کودک شما مثلاً پای کدو تنبل را دوست دارد، پوره سیب زمینی و سپس هویج پوره شده را هم به آن افزوده و به کودک پیشنهاد دهید.

طعم‌ها را در کنار هم جفت کنید

سعی کنید غذاهای ناآشنا و یا طعم‌‌هایی که کودکان در ابتدا ممکن است آن‌ها را دوست نداشته باشند را با طعم های آشنا و مورد علاقه ی کودک سرو کنید.کودکان نوپا به طور طبیعی طعم‌های شور و شیرین را ترجیح می‌دهند. برای مثال جفت کردن کلم بروکلی با پنیر رنده شده (شور) یک ترکیب عالی برای کودکان است.

نکته: اگر نگران رژیم غذایی کودک خود هستید، با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید، او می‌تواند در رفع مشکل بد غذایی کودک شما کمک کند و به شما اطمینان دهد که کودکتان از مواد مغذی لازم برای رشد استفاده می‌کند. علاوه بر این، در زمان بد غذایی کودک صبور باشید و تلاش کنید تا با صبر و حوصله، او را در مسیر تغذیه‌ی سالم قرار دهید.

دلایل بد غذایی کودک چیست؟

دلایل زیادی می‌تواند برای بد غذایی کودکان وجود داشته باشد از جمله:

ممکن است کودک شما پیش از سرو غذای اصلی وعده‌ها و یا میان وعده‌های حجیمی را دریافت کرده باشد. برای مثال اگر پیش از غذا، بیسکوئیت و شیر میل کرده باشد، طبیعیست که تمایلی به خوردن غذای اصلی نداشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از روی برنامه‌ی غذایی به کودکتان غذا و میان وعده دهید.

شاید کودک شما گرسنه نباشد. پس از گذشت دوران نوزادی و شروع دوره‌ی خردسالی، سرعت رشد کودک کم‌تر می‌شود و ممکن است اشتهای او در روزهای مختلف متغیر باشد. بنابراین در صورتی که بعضی روزها بد غذا شود، کاملا طبیعی است.

گاهی اوقات کودکان می‌خواهند تا با نه گفتن، قدرت و استقلال خود را اثبات کنند. بهتر است به او اجازه دهید تا خودش تصمیم بگیرد و با حالت پرخاش و دستوری او را مجبور به خوردن غذا نکنید. بهتر است او را با صحبت کردن در مورد فواید خوردن غذا به غذا خوردن ترغیب کنید. برای مثال "اگر غذا بخوری زودتر بزرگ می‌شوی".

ممکن است کودک به دلیل مشکلات پزشکی و یا مصرف دارو کم اشتها شود و یا نسبت به غذای خاصی آلرژی داشته باشد. بهتر است با یک متخصص کودکان در این زمینه مشورت کنید.

ممکن است هنگام غذا خوردن چیزهایی وجود داشته باشند که موجب حواس پرتی او شوند. بهتر است در زمان غذا خوردن هر چیزی را که موجب حواس پرتی می‌شود از او دور کنید تا توجه او را به غذا خوردن متمرکز کنید.

گاهی اوقات کودکان به دلیل دندان درد بد غذا شوند. در این دوران ممکن است کودک به خوردن غذاهای نرم مانند پوره سیب زمینی یا هویج پخته تمایل نشان دهد.

رفتارهای اشتباه والدین هنگام مقابله با بد غذایی کودک

توجه به علت بد غذایی می‌تواند موجب درمان آن شود و برخورد نادرست والدین ممکن است آن را تشدید کند.

هنگامی که والدین به عنوان تنبیه کودک را مجبور به خوردن غذایی می‌کنند که او آن را دوست ندارد، مسلما منجر به لجبازی کودک می شود.

سخت گیری بیش از حد در غذا خوردن می‌تواند غذا خوردن را به یک عمل ملالت‌آور برای کودک تبدیل کند. طبیعیست که کودک کمتر از سایر اعضای خانواده غذا بخورد و دوست داشته باشد تا با غذایش بازی کند. در ضمن توجه داشته باشید که ذائقه‌ی افراد یک خانواده ممکن است با هم متفاوت باشد.  بنابراین انتظار نداشته باشید چیزهایی که شما دوست دارید، کودکتان هم حتما دوست داشته باشد.

راه افتادن به دنبال کودک برای خوردن غذا، علاقه او به غذا خوردن را از بین می‌برد و همواره در برابر آن مقاومت خواهد کرد. بنابراین نباید طوری رفتار کنید که انگار غذا خوردن او برای شما امری حیاتی است.

اگر کودکتان روز سختی داشته است و او را به خاطر اشتباهاتش سرزنش کرده‌اید ممکن است تمایلی به غذا خوردن نشان ندهد.

به هیچ عنوان به بهانه‌ی غذا نخوردن، کودک را به خاطر اندام و جثه‌ی کوچکش تحقیر نکنید.

استفاده از ظروف غذای افراد بزرگسال برای کودکان می‌تواند ناخوشایند باشد. بهتر است از قاشق، چنگال و بشقاب مخصوص کودکان استفاده کنید.

جمع بندی

کودکان در سنین خردسالی و رشد به دلایل مختلف و برای مدت زمان کوتاهی ممکن است بد غذا شوند. والدین با رفتار صحیح مانند تزئین غذا، تهیه‌ی خوراکی‌های مورد علاقه‌ی کودک، برنامه غذایی صحیح و مشورت با یک متخصص تغذیه‌ی کودکان می‌توانند کودکان را متقاعد به خوردن غذاهای مفید و مغذی کنند. نظر شما در این باره چیست؟ به نظر شما چگونه می‌توان به گونه‌ای صحیح با کودکان بد غذا رفتار کرد؟ خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می‌دهید.

گذاشتن نظر

از آخرین رویدادها مطلع شوید.